Prasy krawędziowe w pracy

Obecnie w dziedzinie obróbki metalu w zasadzie niewielkie znaczenie ma praca ręczna. Jest ona wykorzystywana głównie w pracach rzemieślniczych, związanych na przykład z kowalstwem artystycznym. Choć nawet na styku rzemiosła i sztuki coraz częściej korzysta się z technicznych usprawnień – głównie po to, aby podnieść precyzję prac i jakość końcowego efektu.

W tym względzie warunki dyktują klienci, którym zależy na wysokiej jakości estetycznej i dbałości o detale. Kowal nie może tego lekceważyć, dlatego także sięga po mechanizację i automatyzację w skali przystosowanej do własnych potrzeb. Jeśli mówimy o znacznie większej skali działalności, to wchodzimy już w zagadnienia przemysłowe.

Tu nie można sobie pozwolić na wykorzystanie półśrodków. Zamiast tego do akcji wkraczają zaawansowane rozwiązania, takie jak prasy krawędziowe. Są to modułowe narzędzia składające się w gruncie rzeczy z zestawu urządzeń połączonych razem w jedną całość.

Dlatego firmy dostarczające prasy nie tyle je produkują, ale kompilują z elementów, we własnym zakresie wytwarzając tylko niektóre z nich. Skonstruowanie prasy, która spełni wszystkie oczekiwania przemysłowców jest ogromnym wyzwaniem i wymaga szerokiego zakresu wiedzy. Dlatego właśnie trzeba podkreślić, że maszyny te zaliczane są dziś do najbardziej złożonych i zaawansowanych pod względem technicznym.

W przeciwieństwie do wielu innych narzędzi stosowanych w przemyśle nie są one dostarczane klientom w jednolitej postaci, ale stanowią cały zestaw elementów, wśród których znajdziemy sterowniki CNC, wytaczarki czy laserowe fotokomórki bezpieczeństwa.